В.В. Костюк, ветеринарний лікар, провідний консультант «Центру підвищення ефективності в тваринництві»

В господарствах різної форми власності до значних збитків приводить хвороба коліентеротоксемія, яку ще називають  набряковою, вміння правильно боротись із нею значно змінить собівартість продукції.

Коліентеротоксемія (хвороба доброго господаря) – гостра інфекційна хвороба поросят, переважно відлученого віку, при якій відбуваються зміни пов’язані із  порушенням функції центральної нервової системи, запаленням кишечника, та утворенням набряків у різних органах і тканинах. Летальність при відсутності лікування може досягати до 100%.

Збудником даного захворювання являються серотипи ешерихії колі , ешерихії досить поширені у навколишньому середовищі, можуть протягом 1-2 міс  зберігатися в ґрунті, воді, гною та тваринницьких приміщеннях. При температурі 70 °С ешерихії руйнуються через 15 – 20 секунд.

Хвороба може розвинутись через отриманий стрес при відлучці,  раптове раннє відлучення поросят від свиноматок, різка зміна виду корму (молока свиноматки на корма рослинного походження), надмірна, але не часта годівля поросят сухим кормом, наявність у раціоні значної кількості білків рослинного чи тваринного походження, згодовування зіпсованих, запліснявілих кормів. Різкий перехід із предстартерного комбікорму на стартерний (перехід меньший ніж три дні). Недотримання технології змішування, та рецептури комбікорму. Низька температура в приміщенні для відлучених поросят  (меньша ніж 25-27°С).

Всі ці фактори зумовлюють порушення моторики шлунка, кишкової перистальтики та затримання виведення калових мас, що призводить до утворення продуктів неповного розкладання білків, після чого починають швидко розмножуватись ешерихії, які виділяють токсини, а  токсини  спричинюють загальну інтоксикацію організму, уражуючи різні органи й тканини.

Перебіги хвороби

В даній хворобі є три перебіги: надгострий (блискавичний), гострий та підгострий.  Також розрізняють чотири форми прояву захворювання — кишкову, набрякову, нервову та змішану.

Надгострий перебіг спостерігають у добре вгодованих поросят, тварини раптово гинуть упродовж 0,5-1 год. без прояву характерних симптомів хвороби.

Гострий перебіг для набрякової хвороби є найтиповішим. Захворювання триває від кількох годин до 2-3 діб.

При кишковій формі (хворіють нею найчастіше поросята середньої та нижчесередньої вгодованості  відбуваються розлади функції травного каналу –проноси,які часто переходять у запор,пригніченість, іноді блювання, здуття живота, незначне підвищення температури тіла до 40,3-41,1°С.

Набрякова форма виявляється у добре вгодованих поросят і характеризується загальною слабкістю, кон’юнктивітом, набряком повік, підшкірної клітковини в ділянці голови, грудної клітки, черевної стінки. Тривалість хвороби — 1-3 доби. Майже всі захворілі поросята гинуть.

Нервова форма характеризується симптомами ураження центральної нервової системи —  депресією, яка змінюється різким збудженням, напруженою хиткою ходою, манежними рухами та намаганням рухатися вперед. З’являються епілептичні напади, тремтіння м’язів, парези та паралічі кінцівок, судомні скорочення ,м’язів кінцівок, голова часто відкинута назад. Епілептичні напади тривають недовго, однак дуже часто повторюються до самої смерті. Одночасно з , температура знижується і настає загибель тварин.

При змішаній формі спостерігають симптоми ураження травного каналу, серцево-судинної системи та набряки повік. Більшість хворих поросят гине через 6 – 8 год.

Підгострий перебіг частіше трапляється у свиней старших вікових груп. Найхарактернішим проявом хвороби виступає набряк повік, але не у всіх тварин і кон’юнктивіт. Іноді набряки виявляють також у ділянці носа, п’ятачка та глотки.. За підгострого перебігу хвороби можливе самовидужання.

Лікування

При набряковій хворобі  вважають, що лікування може бути ефективним лише на початку захворювання, до розвитку нервового симптомокомплексу.

Хворих тварин ізолюють, витримують одну добу на голодній дієті, не обмежуючи напування тварин. Одноразово дають глауберову сіль (25-30гр) В подальшому  5-7 діб на 30-50 % зменшують норму концентратів.

Застосовують оксид цинку (3-5кг на 1т. комбікорму) протягом 5-7 днів, та антибіотики — гентаміцін (1кг на 1т. комбікорму),або апраміцін(0.1мл кг ж/в)
сульфоніламіди — колістина сульфат з розрахунку 100000од/кг ж/в, можно вводити як з водою так и з кормом протягом 5 діб.

Добрих результатів дає застосування препарату бровасептол (3-3.5кг на 1т. комбікорму).

Після антибактеріальних засобів потрібно задати  пробіотики для наповнення організму корисними бактеріями.

Профілактика

Профілактика повинна бути направлена на недопущення несприятливих факторів, що зумовлюють виникнення хвороби, та забезпечення повноцінних раціонів для свиноматок і поросят, також потрібно проводити щоденний огляд поросят; враховуючи зміни поведінки, інтенсивність поїдання корму, загальний вигляд . При своєчасному реагуванні, та наданні  лікувальних міроприємств можливо суттєво знизити падіж.

Дотримання зооветеринарних норм, збалансованої годівлі, поставлений правильний діагноз хвороби, своєчасне лікування  дозволить вам суттєво знизити собівартість продукції тваринництва.

Спеціалісти «Центру підвищення ефективності в тваринництві» завжди раді допомогти вам в вирішенні проблем.

«Свинарство в Україні»
Галузевий інформаційний портал
www.svynarstvo.in.ua

НЕТ КОММЕНТАРИЕВ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ